BGŻOptima: Lokata Bezkarna i Bezkompromisowa + Konto Oszczędnościowe. Czy warto?

Dzisiaj podzielę się z Wami moją analizą ofert aktualnie dostępnych lokat. Każdy, kto posiada jakieś oszczędności i nie zamierza ich ryzykować inwestując na giełdzie i w instrumenty z nią związane, czyli preferuje bezpieczne lokaty, zapewne zauważył, że niestety dzisiaj są one wręcz momentami śmieszne. Duże banki oferuję lokaty nieraz z oprocentowaniem w okolicy 1%. Równie dobrze można zakopać pieniądze w ogródku.

procent-lokaty

Jest na rynku jednak kilka lokat promocyjnych dla nowych klientów. Najlepsze wahają się w okolicach 3-4%. Nie jest to może dużo, ale zawsze to lepsze niż 1%. Niestety zwykle ograniczone są kwotowo, są tylko dla nowych klientów danego banku i maksymalnie do 3 miesięcy. Dodatkowo większość z nich wymaga otwarcia konta osobistego, co mija się z celem jeżeli nie zamierzamy przenosić swojego konta do innego banku. Jeżeli mielibyśmy to robić tylko ze względu na lokatę, to różnica w oprocentowaniu jest na tyle mała, że po prostu nie warto. Takie konto trzeba potem zamykać, myśleć o opłatach i warunkach itp. Gra nie warta świeczki.

Lokaty promocyjne (Bezkarna i Bezkompromisowa) w BGŻ Optima również wymagają otwarcia konta jednak nie osobistego, a oszczędnościowego, które można potem zamknąć przez Internet po zalogowaniu do panelu administracyjnego w banku. Możemy założyć tylko jedną z tych lokat, więc w zależności od tego ile mamy oszczędności wybieramy Bezkarną lub Bezkompromisową. Dla większych kwot w okolicy 100 tys. moim zdaniem lepszym rozwiązaniem jest lokata Bezkompromisowa, mimo że nieco niżej oprocentowana, ale za to możemy zdeponować na niej duże kwoty.

Tutaj możecie przeczytać szczegółowy opis i warunki lokaty bezkarnej i bezkompromisowej w BGŻ Optima https://antyhaczyk.blogspot.com/2015/03/bgz-optima-opinie-lokata-bezkarna-konto.html

Lokata Bezkarna ograniczona jest do 20 000 tys. ale wyżej oprocentowana od lokaty Bezkompromisowej, która ograniczona jest kwotowo do 100 000 zł.

Jeśli chodzi o samo konto oszczędnościowe, to na pierwszy rzut oka wydaje się atrakcyjne, ale podawane oprocentowanie dotyczy tylko nowych środków i trwa w okresie konkretnej promocji, a potem spada. Dlatego konto to nie jest specjalnie dobrym rachunkiem do trzymania oszczędności.

Alternatywy:

W zasadzie udało mi się znaleźć tylko jedną interesującą opcję: Lokatę Happy i jej różne odmiany w Idea Banku. Jest nawet lepsza mim zdaniem, bo nie wymaga otwierania żadnego konta. Dostępna jest w 3 wariantach: podstawowym do 10 tys., wersji Happy Pro do 25 tys. i wersji Happy Plus do 100 tys. Im wyższa kwota maksymalna tym mniejszy procent. Są to lokaty promocyjne stosowane przez Idea Bank by przyciągać nowych klientów. Podobnie jak w BGŻ Optimie można założyć tylko jedną z nich, jako nowy klient i maksymalnie na 3 miesiące.

Nie jest może jakieś długotrwałe rozwiązanie dla naszych oszczędności, ale pozwala przez pół roku uzyskać nieco wyższy procent niż w większości banków (jeśli założymy skorzystanie z obu banków jedne po drugim).

Więcej niestety ciekawych lokat bez konta osobistego nie udało mi się znaleźć. Niestety reszta lokat tam podanych jest już znacznie niżej oprocentowana.

Niedługo to banki zaczną kazać sobie płacić, za to że trzymają nasze pieniądze i nimi obracają, i zarabiają na nich. W zasadzie już to robią w przypadku kont, ale na lokatach jeszcze nie. Chociaż bodajże w niektórych krajach już się pojawiały ujemne stopy procentowe. Wtedy to już tylko łopata i ogródek…

Inne źródła:
1. Lokata Bezkarna i Bezkompromisowa w BGŻOptima http://www.eit-centrum.waw.pl/bgzoptima-opinie-lokaty-konto/ – opinie o BGŻOptima na temat Konta Smart z Lokatą Bezkompromisową i Bezkarną dla nowych klientów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *