Rozbieżności informacji w banku ING uzyskane na czacie i w wiadomościach w systemie

Niedawno w ofercie ING pojawiła się promocja dla dotychczasowych klientów polegająca na podwyższonym oprocentowaniu konta OKO Bonus. Oferta dotyczy nowych środków. Znając schematy tworzenia tego typu ofert dla nowych środków z innych banków postanowiliśmy zapytać jak to wygląda w banku ING. Pewnego rodzaju zdziwienie i zakłopotanie wywołały u nas informacje uzyskane na czacie ING, bowiem okazało się, że nie do końca rozumiem jednak działanie tegoż mechanizmu. Jednak niedowierzając informacją pozyskanym na czacie od przecież pracownika banku, postanowiliśmy jeszcze raz skonsultować zasady naliczania salda nowych środków tym razem w systemie wiadomości w bankowości internetowej i jak się okazało, nasze wątpliwości były słuszne.

Może bardziej wyjaśni to zapis czatu:

JA: Dzień dobry, jeżeli dobrze rozumiem jak saldo początkowe mam 14580 to jak wpłacę taka kwotę na zwykle około i 100000 na Oko bonus to będę miał dla całej kwoty 100000 2,5% przez 4 miesiące i 0,5% na te 14580 na zwykłym oku? Co jest liczone do salda bazowego tylko depozyty oszczędnościowe czy także Saldo rachunku osobistego? Czy w tej promocji kapitalizacja tego bonusu następuje na koniec, po tych 4 miesiącach, czy co miesiąc jak ze zwykłych odsetek?

A****** – ING: Odpowiadając na pierwsze pytanie, to tak, jeśli wpłaci Pan na OKO Bonus 100 000 zł to będzie to oprocentowane 2,5%, natomiast pieniądze wypłacone ze zwykłego OKO i wpłacone na OKO Bonus będą oprocentowane standardowo 0,5%

A****** – ING:
saldo nowych środków jest liczone tylko z Kont oszczędnościowych i lokat, nie jest brane pod uwagę saldo konta osobistego

A****** – ING: w przypadku OKO Bonus odsetki są naliczane pod koniec miesiąca w wysokości 0,5%, natomiast po 4 miesiącach są wyrównywane i wypłacane odsetki bonusowe 2%

JA: W zasadzie mam wszystko wypłacone/ sprawdziłem w Aplikacji saldo bazowe i pokazuje mi te 14 tys. to czyli jak z powrotem wpłacę te 14 tys. na zwykle oko i założę oko bonus na 100 tys. to całe te 100 tysięcy będzie objęte promocją, tak to rozumiem.

A****** – ING: te 14 000 zł będzie się Panu pokazywało, ponieważ na dzień 16 grudnia, miał Pan taką kwotę oszczędności w naszym banku, ale jeśli wpłaci Pan 100 000 zł to będą oprocentowane bonusowo, ponieważ saldo końcowe będzie większe niż saldo początkowe, czyli powyżej 14 000 zł

JA: Tak, tylko muszę te 14 wpłacić na zwykłe oko? Bo jakbym wpłacił tylko te 100 tys. na oko bonus, to wtedy na 2,5% będę miał tylko 86 tys., tak?
Lub te 14 tys. na jakąś lokatę?

A****** – ING: jeśli wpłaci Pan 100 000 zł na OKO Bonus to tak kwota przewyższa saldo początkowe. Te 14 000 zł może Pan wpłacić na zwykłe OKO natomiast nie jest to warunek konieczny.

Czyli nie muszę wpłacać tych 14 tys. na zwykle oko i jak wpłacę 100 tys. to całe 100 tys. na oku bonus będzie na 2,5%, czy 86 tys. będzie na 2,5%?? a 14 na 0,5%? Tak mi się wydaje. Teraz mam saldo depozytów 0.08:36

JA: aktualne saldo mam 0

A****** – ING: Jeśli wpłaci Pan 100 000 zł, to będzie cała kwota oprocentowana bonusowo, pod warunkiem, że po 4 miesiącach saldo końcowe, czyli saldo tego konta w dniu zakończenia oferty będzie większe niż 14 582, 91 zł08:40

JA: Tu u Was jest trochę inaczej niż w innych bankach chyba. Bo jeżeli dobrze Panią rozumiem, wystarczy, że wpłacę 100 tys. na koko bonus i w dniu zakończenia promocji będę dalej tam miał te 100 tys. to cała kwota będzie objęta promocyjnym oprocentowaniem, bo jest wyższa niż saldo bazowe???

A****** – ING: Tak, dokładnie

JA: Aha ok, dziękuję. Pozdrawiam

Tylko pojęcie nowych środków w takim rozumowaniu wydało mi się nieco nielogiczne. Dla porównania prezentuję zapis odpowiedzi na te same pytanie w systemie bankowości elektronicznej:

ING Bank Śląski: aktualnie dla tej edycji saldo początkowe wynosi 14 582,91 zł.

Jeśli wpłaci Pan na OKO Bonus 100 000 zł to wartość nowych środków będzie pomniejszone o saldo początkowe. Czyli wartość nowych środków wynosiłaby:

saldo OKO podstawowe ( 0 zł) + saldo OKO Bonus ( 100 000 zł ) – saldo początkowe (14 582,91 zł) = 85 417,09 zł. Ta kwota będzie oprocentowana na 2,5% w skali roku.

Odsetki bonusowe wypłacamy po spełnieniu warunków promocji:

– utrzymać konto przez 4 miesiące,

– zgromadzić nowe środki,

– zachować przyrost salda – saldo, które obliczamy w ostatnim dniu trwania promocji.

Suma zebranych oszczędności na kontach oszczędnościowych w zł powinna być wyższa niż saldo początkowe. Oznacza to, jeśli na OKO Bonus będzie Pan miał np. 10 000 zł to nie spełni Pan warunku przyrostu salda. Ponieważ saldo początkowe jest większe niż Pana oszczędności.

JA: Aktualnie sumę sald na kontach oszczędnościowych mam 0, czyli żeby na OKO bonu cała kwota 100 tys. została objęta oprocentowaniem 2,5% to muszę na zwykłe oko wpłacić te 14582,91 zł ? Jeśli tego nie wpłacę to 2,5% będzie obejmowało z tych 100 tys. kwotę 85417,09?

ING Bank Śląski: Aktualnie dla tej edycji saldo początkowe wynosi 14 582,91 zł.

Jeśli wpłaci Pan na OKO Bonus 100 000 zł to wartość nowych środków będzie pomniejszone o saldo początkowe. Czyli wartość nowych środków wynosiłaby:

saldo OKO podstawowe ( 0 zł) + saldo OKO Bonus ( 100 000 zł ) – saldo początkowe (14 582,91 zł) = 85 417,09 zł. Ta kwota będzie oprocentowana na 2,5% w skali roku.

Odsetki bonusowe wypłacamy po spełnieniu warunków promocji:

– utrzymać konto przez 4 miesiące,

– zgromadzić nowe środki,

– zachować przyrost salda – saldo, które obliczamy w ostatnim dniu trwania promocji.

Suma zebranych oszczędności na kontach oszczędnościowych w zł powinna być wyższa niż saldo początkowe. Oznacza to, jeśli na OKO Bonus będzie Pan miał np. 10 000 zł to nie spełni Pan warunku przyrostu salda. Ponieważ saldo początkowe jest większe niż Pana oszczędności.

JA: Czyli reasumując. Wpłacam na konto oko podstawowe 14 582,91 zł, a na oko bonus 100 000 zł i tak utrzymuję przez 4 miesiące, wtedy będę miał te 100 tys. na 2,5% oprocentowane. Tak?

ING: Tak, wtedy 100 000 zł będzie oprocentowane na 2,5% w skali roku. Może Pan również wpłacić całą kwotę na OKO Bonus, czyli 114 582, 91 zł. Wtedy również wartość nowych środków będzie wynosiła 100 000 zł.

Jak widać uzyskane informacje na czacie nieco odbiegają od tych uzyskanych w korespondencji w panelu bankowości mobilnej, w której odpowiedź banku była już prawidłowa zgodna ze stanem faktycznym. Może była to kwestia niedoświadczonego konsultanta na czacie, ale i tak fakt ten dziwi. ING ma raczej dobre opinie https://antyhaczyk.blogspot.com/2016/03/ing-bank-slaski-opinie-darmowe-konto-direct.html Bank ING jest często uznawany za jeden z solidniejszych banków działających w Polsce.

Jedna odpowiedź do “Rozbieżności informacji w banku ING uzyskane na czacie i w wiadomościach w systemie”

 1. Hahaha. Takie zamotane te produkty bankowe, że sami bankierzy się motają.

  Moje pytanie o oko bonus:

  JA: Dzień dobry, czy muszę cały czas utrzymywać saldo bazowe w ING żeby wszystkie środki na Oko bonus były oprocentowane na 2,5 % (do 100 tys.) do końca promocji?

  ING: Podczas trwania umowy (4 miesiące), może Pan wypłacać środki, natomiast gdy umowa dobiega końca, aby zachować oprocentowanie 2,5%, powinien Pan mieć na koncie kwotę nie mniejszą niż przy zakładaniu OKO Bonus.

  JA: Czyli jeżeli dobrze rozumiem saldo nowych środków w stosunku do salda bazowego jest sprawdzane tylko w momencie zakończenia promocji?

  ING: Odsetki bonusowe naliczamy za ten czas, kiedy utrzymywał Pan nadwyżkę nad saldo początkowe. Nadwyżka musi by utrzymana w dniu zakończenia promocji.

  Jeśli tej nadwyżki w dniu zakończenia promocji nie odnotujemy, to nawet jeśli przez pewien czas utrzymał Pan na OKO Bonus nadwyżkę, nie wypłacimy bonusowych odsetek.

  JA: No właśnie o to mi chodziło w pytaniu – czyli jednak nie mogę wypłacić tych 14 tys. Ze zwykłego Oka. Bo wtedy spadnie kwota nowych środków i na Oko bonus kwota środków objętych promocją będzie 14 tys. mniejsza.

  Saldo nowych środków w takim wypadku jest porównywane do salda bazowego każdego dnia, czy tak? Jeśli środki na oku bonus przestają w danym dniu być nadwyżka nad saldem bazowym, to tracą w tym dniu oprocentowanie promocyjne? Tak?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *