Sklep z dekoracjami cukierniczymi ślubnymi komunijnymi – potrzebna pomoc informatyczna

Potrzebujemy pomocy przy przeprowadzeniu naszego sklepu z dekoracjami cukierniczymi, ślubnymi i komunijnymi na nowy skrypt. Jakby ktoś był zainteresowany to proszę o kontakt. Problem polega przede wszystkim na różnicach w formatowaniu adresów podstron.

Nowy sklep mi się bardzo podoba i jest o wiele ładniejszy od starego. Tylko przejście  może być nieco problematyczne w tym właśnie aspekcie. Poniżej wypisałem kilka kwestii moim zdaniem najbardziej istotnych z punktu widzenia optymalizacji przy zmianie na nowy skrypt.

Co trzeba zrobić (o ile się da):

1. Różne adresy url  podstron
Przykład:
Produkt:
Stary:
/619,barwnik-br-zowy-20ml.html
Nowy:
/produkt-21-Barwnik_brazowy_20ml-619-129.html

Kategorie:


http://www.sweetdecor.pl/category/17,dekoracje-komunijne

Stary:
../category/17,dekoracje-komunijne
../category/17,dekoracje-komunijne/page_start/2   – strona „page’owana” – kolejna podstrona

Nowy:
../kategoria-1-DEKORACJE_KOMUNIJNE-17.html
../kategoria-2-DEKORACJE_KOMUNIJNE-17.html –  strona „page’owana” – kolejna podstrona

Spowoduje to wycięcie wszystkich podstron i ich ponowną indeksacje  jako całkowicie nowe podstrony pod innymi adresami,  dodatkowo wszystkie linki  w sieci prowadzące do jakichkolwiek podstron staną się bezużyteczne. Dlatego też adresy podstron musiałyby być dokładnie takie jak były co do jednego znaku. Zdaję sobie sprawę, że stary układ url’i był daleki od doskonałości, generował duplikaty itp., tylko że  zmiana całkowicie adresów podstron prawdopodobnie spowoduje spore problemy dla sklepu. Oczywiście błędów dotyczących „page’owania” ze starego skryptu nie musimy powtarzać 🙂 – (stary generuje sztuczne duplikaty po kliknięciu w „1” w formie /page_start/0)

2. W kategoriach skrypt pobiera dane meta ze strony głównej – title, description, keywords – a powinno być tak jak w starym – title z tytułu kategorii. Description i keywords może nie być wcale – lepiej brak niż duplikat. Ewentualnie może pobierać description z opisu kategorii, ale nowy skrypt chyba nie uwzględnia tych opisów. Nie wiem czy jest możliwość napisania jakiegoś tekstu w kategorii?
3. Link do strony głównej nie powinien prowadzić do /index.php tylko do domeny inaczej zrobi się duplikat strony głównej pod drugim adresem /index.php

4. Brak znaczników nagłówków h w kategoriach – nagłówki raczej powinny być w  tak jak przy produktach, a są w <div><span> – chociaż w starym kolejność w kodzie samych nagłówków h  nie wszędzie była poprawna. Przy czym zachowałbym numerowanie znaczników h tak jak było w starym, mimo że kolejność nie wszędzie była prawidłowa, żeby jak najmniej mieszać przy przechodzeniu na nowy skrypt.

5. Strona główna: aktualności – nagłówki są linkami, które prowadzą do duplikatów newsów (treści – duplicate content w obrębie witryny) – w starym nie  były to  linki tylko nagłówki h3. Aktualności na głównej nie zawierają całego tekstu ze starej strony, chociaż przy okazji możemy je nieco „odświeżyć”. Z tymi aktualnościami jest jeszcze inna możliwość – warto by je zostawić tak jak są – bo dobrze to wygląda i lepiej niż w starym, ale te teksty opisujące profil działalności i produkty wsadzić w jakiegoś div’a z nagłówkiem h albo diva, w którym można edytować kod html lub też (chyba najłatwiej) „ręcznie” można by takiego div’a wstawić  bezpośrednio za pomocą kodu php, który wyświetli go tylko na głównej stronie i to chyba byłoby najlepsze rozwiązanie, bo wtedy można by go dowolnie edytować nie ingerując w panel. W takim wypadku byłaby to jedynie kwesta jednej linijki kodu php + kod html div z odpowiednimi klasami css, żeby to ładnie pasowało i wyglądało, tyle że może być np. na całą szerokość centralnej części strony. Przy okazji dodając nowe newsy istotne treści o oferowanych produktach zawsze będą na stronie głównej. W razie potrzeby mogę przygotować kod takiego div’a.

6. Ukryte linki w stopce.
Mimo, że obszar w stopce jest klikalny to w kodzie html linki są „puste”:

<a href=”index.php”></a><a href=”strona projektanta” target=”blanc”></a>

nie zawierają nic między <a>..</a>, dlatego bot może potraktować je jako niewidoczne dla użytkownika/ukryte. Trzeba by usunąć ze stopki linka do strony głównej, a link do projektanta w formie:

<a href=”adres” target=”blanc”><img src=”/…logo.jpg” /></a>

Poza tym klikalność obszaru dotyczącego płatności (loga banków) w formie linka do projektanta jest zabiegiem wprowadzającym użytkownika w błąd, bo myśli, że klika linka do info o płatnościach. Ogólnie takie zabiegi są teoretycznie zabraniane przez Google.

7. W panelu/ustawienia tytuł strony, z którego pobiera <title> ma chyba ograniczoną liczbę znaków w jakiś sposób, przynajmniej u mnie w FF tak się dzieje. Fakt, że wg. powszechnych opinii roboty pobierają tylko pewną liczbę znaków, każda wyszukiwarka inną. Opinie te oparte są głównie ilości znaków wyświetlaną w serpach, ale widziałem przynajmniej kilka przypadków dowodzących, że dłuższe title również są brane pod uwagę przez wyszukiwarki, przy czym oczywiście nie można przesadzać.

8. Dobrze by było jakby nazwa produktu/kategorii występowała przynajmniej 2 razy w treści strony – raz w h drugi raz np. w tekście.  tak żeby nie podpadało pod „Pandę” i upychanie słów, ale żeby występowało też gdzieś poza h. W starej wersji sklepu z kolei nieco za dużo razy występuje, co też przy aktualnym algorytmie może podpadać pod upychanie słów.

9. Gdzieś na boku warto by zamieścić  adresy w formie tekstowej pod geolokalizację. Np. info o odbiorze osobistym Katowice oraz TG

10. W nowych kategoriach praktycznie nie ma tekstu więc musiało by być tam jakieś pole z tekstem

To takie rzeczy, na które najbardziej zwróciliśmy uwagę. Według mojej opinii mogą być istotne, szczególnie dlatego, że nie instalujemy nowego sklepu na świeżej domenie, a przechodzimy na nowy całkowicie inny skrypt. Możliwe, że pewnych rzeczy nie zauważyłem, bo nie analizowałem dokładnie kodu. Jakby ktoś był chętny prosiłbym o kontakt.

4 odpowiedzi do “Sklep z dekoracjami cukierniczymi ślubnymi komunijnymi – potrzebna pomoc informatyczna”

 1. Witam

  Prze analizowałem sprawę, da się zmienić urle.
  Nie mniej jednak jest z tym sporo roboty.

  Mam tylko jedno pytanie, czy dopuszczalne jest aby klikając na kategorię główną był link:
  /category/129,barwniki-w-p-ynie/page_start/0

  a nie
  /category/129,barwniki-w-p-ynie

  Rozumiem że zmieniamy tylko linki z kategoriami i linki z poszczególnym produktem.
  /619,barwnik-br-zowy-20ml.html

  Pozdrawiam

 2. Witam Panie Michale, no to super 🙂

  Zdaję sobie sprawę, że to sporo roboty i spory problem. Jeśli chodzi o te page_start/0 ogólnie rzecz biorąc Pana system budowy urli jest prawidłowy, ten stary był kiepski, bo tworzył właśnie duplikat kategorii pod tym adresem /page_start/0. Roboty sobie z tym radziły (chociaż nie zawsze), ponieważ większość linków wewnętrznych (czyli linki z menu) prowadziła właśnie do /category/129,barwniki-w-p-ynie więc, w 90% przypadków robot uznawał, że to jest istotniejsza strona, a /category/129,barwniki-w-p-ynie/page_start/0 traktował jako duplikat i wrzucał do Suplemental Index nie wyświetlając tego w wynikach (zazwyczaj). Ta podstrona ../page_start/0 indeksowała się tylko ze względu na błędny system budowy urli starego skryptu, w którym wewnątrz kategorii link spod [1] prowadził właśnie do ../page_start/0 tworząc niepotrzebny duplikat pierwszej strony danej kategorii, a prawidłowo [1] powinna prowadzić do kategorii nadrzędnej tak jak to jest w Pana skrypcie. No ale tak niestety był zrobiony ten stary. Także w zasadzie takie podstrony ../page_start/0 nie powinny występować tak naprawdę w ogóle, dopiero te następne /page_start/2 itp.. Także linki do kategorii głównej musiałby prowadzić do /category/129,barwniki-w-p-ynie bez tego ../page_start/0.

  Z tym „page’owaniem” to jest tak, że w większości przypadków (nie zawsze) dalsze – „pagowane” podstrony trafiają do Suplementu (SI) – to taki indeks uzupełniający, także jakby było to ciężko zrobić, to na te pagowne podstrony możemy wziąć nawias i coś z nimi pokombinować, żeby nie utrudniać jeśli nie dałoby się tego rozwiązać. Aczkolwiek jest też kilka przypadków, gdzie robot nieprawidłowo rozpoznał, która strona jest najistotniejsza i zaczął wyświetlać „page’owaną” zamiast nadrzędną kategorię, np. przy ostatnim updacie algorytmu wycięło nam nadrzędną kategorię i zaczęło wyświetlać wersję z /page_start/2 tyle, że znacznie, znacznie dalej w wynikach, bo praktycznie nie ma do niej jeszcze linków zewnętrznych. Przy czym możliwe, że wynikło to z innej przyczyny, no ale nie będę Panu głowy tym zawracał. W każdym razie priorytetowe są nadrzędne linki typu /category/129,barwniki-w-p-ynie

  „Rozumiem że zmieniamy tylko linki z kategoriami i linki z poszczególnym produktem”

  Tak tylko te. Te są najważniejsze.

  Tam czasem wyskakują też mu jakieś wyniki z tych słowników, producent, rodzaj itp., ale same z siebie w sposób dość chaotyczny, raz są raz nie ma, nawet jak ludzie do tego zamieścili jakieś linki to jest tego raczej znikoma ilość, no chyba że nie ma z tym zbytnio roboty??, ale pewnie by to był kolejny problem? Przy czym warto żeby title pobierało z nazwy producenta, rodzaju, żeby nie duplikować title/desc/key z głównej.

  W zasadzie zgodnie z wytycznymi Google nie wolno też np. indeksować wyników wyszukiwania, ale na razie nie ma sobie co tym głowy zawracać, bo mało który portal ma to zablokowane, a wiele z nich robi to celowo. Z kolei robot często wchodzi tam gdzie w zasadzie nie powinien. Najwyżej kiedyś tam zablokujemy przy okazji w robots.txt – robot i tak wejdzie, ale nie będzie trzymał w indeksie.

 3. Stronę produktu, myślę że zostawimy tak jak jest, bo tam w tym starym skrypcie te nagłówki to są totalnie na odwrót – najpierw jest h3 {tytuł} potem h2 {typu „Grupy towarowe” „Infomracje” itp.} a dopiero na końcu h1 {Klienci, którzy kupili: PETTINICE Lukier plastyczny biały 5kg, kupili również:}
  Zobaczymy co się będzie działo, może nic, miejmy nadzieję
  W kategorii dodałem mały php – bo ten tytuł kategorii jest includowany także w produktach, a tam nie powinien mieć h, bo w produkcie nagłówkiem powinno być tak jak jest – tytuł produktu.

  Pewnie Pan o tym wie, ale profilaktycznie napiszę – podkreśliłem tam kilka przykładowych linków głównych (względnych), najlepiej by je chyba było zrobić jako bezwzględne – bo czasem wchodząc z podstrony tworzą inny adres pustej podstrony. Chociaż pewnie to kwestia tego page_start przeklętego „page_start” – powinny mieć tylko linki w postaci cyferek nawigacyjnych 2,3,4,następna >>
  Wiem, że to problematyczne i nie chcę też Panu tam robić problemu, ale jak tego nie doprowadzimy do jednolitego systemu linkowania wewnętrznego to zrobi nam się masę duplikatów podstron i będą problemy, bo nie zawsze robot prawidłowo odczyta, który adres jest główny, co po ostatnich update’ach algorytmu mu się nagminnie zdarza.

  Co do h na głównej to tam myślę najlepiej zostawić te newsy/aktualności tak jak Pan zrobił, bo to fajnie wygląda, poza tym Michałowi się przyda, a te kluczowe treści wsadzić w jednego stałego div’a edytowanego z poziomu fpt i tam ręcznie wstawić – żeby już nie utrudniać i ja tam potem to zrobię – to w tym temacie się jeszcze odezwę, żeby nie mieszać już i nie denerwować Pana przed Świętami

  Pozdrawiam Serdecznie i Wesołych Świąt

 4. Witam,
  Michał prosił mnie, żebym się z Panem skontaktował w sprawie tych nie dokończonych „urli”, bo on chce już ten sklep podmieniać, a jak go podmienimy tak jak jest teraz to mu wytnie z indeksu stare kategorie i zacznie „przeindeksowywać” na te /page_start/0 lub inne pagowane gdzieś daleko w wynikach. Także musimy to koniecznie zrobić przed podmianą. Jeśli pozbycie się tego /page_start/0 z kategorii jest jakieś ciężkie technicznie do rozwiązania to mogę popytać po forach jeśli Pan by chciał?

  Michał chciał też zrobić te słowniki itp. /dictionary/ bo ludzie dość często do tych adresów linkują sami, ale priorytetem w tej chwili jest pozbycie się tego /page_start/0 z adresu kategorii.

  Proszę o kontakt.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *