Dzisiaj zastanowimy się jak zagospodarować oszczędności na najlepszych lokatach obecnie dostępnych na rynku.
Ostatnio opisywaliśmy Wam lokaty dla nowych środków. Dzisiejszy wpis jest niejako kontynuacją serii wpisów na temat zagospodarowywania kapitału na lokatach. Celowo nie użyłem określenia „inwestowania w lokaty”, żeby uniknąć komentarzy rzekomych inwestorów giełdowych, że lokaty to nie inwestycja. Prawda jest taka, że to jedyna bezpieczna inwestycja, wymagająca od posiadacza oszczędności minimum aktywności.
Zakładając, że podobnie jak ja skorzystaliście z jednego z ostatnio opisywanych przez nas rozwiązań – lokaty Nowe Środki w Getin Banku lub konta oszczędnościowego dla nowych środków w Getin Banku. Proponuję zrobić tak:
– 20 tys. (więcej się nie da) na lokatę Mobilną w Getin Banku (4%) – trzeba zainstalować najpierw aplikację mobilną w telefonie i ona tam się pojawi w zakładce lokaty.
– drugie 20 tys. na lokatę Happy w Idea Banku (tę podstawową nie tę PRO) – tu też więcej niż 20 tys. się nie da. To lokata tylko dla nowych klientów.
W ten sposób zagospodarujesz równe 40 tys. na 3 miesiące na 4%.
Za miesiąc jak się skończy ta Nowe Środki w Getinie, to trzeba będzie wyciągnąć te 55 tys. z Getinu, bo przestaną być nowymi środkami. Wtedy będzie można dać 20 tys. z tego do BGŻOptimy 3,5% na 3 miesiące (tam się zakłada tę lokatę Bezkarną podczas składania wniosku o konto oszczędnościowe, trzeba tam też wgrać zdjęcie obu dowodu (w tym wniosku). Po zakończeniu lokaty można je też zamknąć przez Internet. Jak coś to pomogę. We wniosku trzeba podać nr konta w innym banku (osobistego), z którego zrobimy przelew na te 20k i to będzie od razu przelew aktywacyjny weryfikujące nasze dane (lokata się sama założy). To musi być nasze konto osobiste, na nie potem z powrotem wypłacać będziemy pieniądze.
Na resztę z tych wcześniej zdeponowanych w Getinie środków trzeba będzie poszukać czegoś za miesiąc, może akurat w Idei coś będzie dla nowych środków.
Można też zrobić tak, że teraz zakładamy sobie w Idei i BGŻOptimie po 20 tys., a tę Mobilną w Getinie sobie zostawiamy na za miesiąc na 20 tys. z wcześniej zdeponowanych w Getinie środków, na resztę już będzie trudniej znaleźć coś na takim poziomie. Najszybciej w Idei (zależy co będą mieli w ofercie za miesiąc).
BGŻOptima ma też promocyjną lokatę dla nowych klientów dla kwot od 50 tys. do 100 tys. ale to już na 2,7%.
Póki nie połączą Idei z Getinem będzie można przerzucać między tymi bankami jako nowe środki (ja tak robię), ale oprocentowanie będzie prawdopodobnie coraz niższe. Robiąc potem w przyszłości w ten sposób w przypadku lokat na nowe środki musimy sobie sprawdzać saldo z danego dnia bazowego – podają to w opisie lokat. Jak jesteśmy nowym klientem, to oczywiście wszystkie środki są nowe.
Ja u siebie i w rodzinie już mam niestety dawno wykorzystane te promocyjne lokaty dla nowych klientów.
Z kolei za 3 miesiące zostanie nam już tylko lokata Nowe Środki w Idea Banku, o ile będzie jeszcze dostępna. Obecnie jest na 3,2%. Też trzeba tam założyć konto tylko, że już osobiste, a nie oszczędnościowe – tak jak w przypadku BGŻOptima. Składamy wniosek o konto Idealne w panelu (jest darmowe bez opłat) karta też jest bez opłat, ale w sumie nie będzie nam potrzebna, więc można jej nie brać. Konto zakładamy online – Logujemy się do systemu i wysyłamy wniosek o konto Idealne. Lepiej bez karty, jakby kiedyś chcieli jakieś opłaty, czy warunki wprowadzić, to nie będziemy musieli jej specjalnie likwidować. O ile zdecydujemy się w ogóle zostawić sobie te konto.
Wniosek potwierdzamy smsem i gotowe. Ja je sobie zostawiłem, bo mając je mam lepsze warunki lokat – dostępne są te lokaty z „Plus” w nazwie z większym oprocentowaniem. Tak jak ta 3,2% Nowe Środki Plus. Jak już mamy te konto, to najpierw przelewamy tam pieniądze, a dopiero potem z tego konta można założyć tę lokatę. Inaczej się nie da jej założyć.
W razie pytań piszcie śmiało w komentarzch. Wszelkie opinie i sugestie miele widziane. Może macie lepsze pomysły na zagospodarowanie 50 tys. na lokatach.